R. Popovienė: neperžengiamus slenksčius neregiams palieka ir valdžia

R. Popovienė: neperžengiamus slenksčius neregiams palieka ir valdžia

Tarptautinę Baltosios lazdelės dieną neregiai ir silpnaregiai žmonės primena apie savo problemas. Socialdemokratė Raminta Popovienė Seime surengusi spaudos konferenciją stebisi paradoksaliu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskelbtu pareiškimu, kad Nacionalinė neįgaliųjų socialinės integracijos programa, kurios tikslas – neįgaliųjų integracija – įgyvendinta.

„Ar tai reiškia, kad neįgalieji, o tarp jų ir neregiai bei silpnaregiai, jau tapo lygiaverčiais visuomenės nariais, gaunančiais tas pačias paslaugas, turinčiais tas pačias galimybes? Manau, kad padaryti tik pirmieji žingsniai, kad šitie žmonės pasijustų geriau gyvendami, dirbdami, kurdami šeimas, augindami vaikus kartu su mumis visais“, – per spaudos konferenciją kalbėjo R. Popovienė.

Netgi valstybės institucijų svetainės nėra jiems pritaikytos. Iš veikiančių 1600 viešojo sektoriaus informacinių svetainių tik 60-čia gali naudotis neregiai.

Seimo narės teigimu regos negalią turintiems žmonėms palikta dar daugybė neįveikiamų slenksčių ir padaryti tik pirmieji žingsniai jų integravimui. Po Ramintos Popovienės inicijuotų  pataisų Seimas priėmė įstatymą ir įpareigojo visuomeninį transliuotoją pritaikyti laidas ir filmus neregiams.

„Žmonės šiemet pamatė pirmąjį serialą „Laisvės kaina per LRT, kurio vaizdai buvo įgarsinti žodžiais. Tik dabar daugelis suprato, kaip jaučiasi nematantieji. Nuo 2020 metų tokių pritaikytų transliacijų turėtų būti daugiau“, – sakė socialdemokratė.

Informacijos pateikimas, pritaikymas regos negalią turintiems žmonėms yra labai svarbus. Vis dėlto netgi valstybės institucijų svetainės nėra jiems pritaikytos. Iš veikiančių 1600 viešojo sektoriaus informacinių svetainių tik 60-čia gali naudotis neregiai.

„Mums įprasta užsisakyti asmens dokumentą – pasą ar ID kortelę – internetu. O ką daryti, jeigu interneto svetainė nepritaikyta neįgaliam žmogui? Tada jis nubaudžiamas dvigubai. Ne tik važiuoja į Migracijos departamentą, bet dar priverstas laukti eilėje. Regos negalią turintiems nusigauti dažnai kur kas sudėtingiau negu sveikiesiems. Bet jie negali naudotis nei „Sodros“, nei Valstybinės mokesčių inspekcijos, Seimo, Vyriausybės, savivaldybių, gydymo ir kitų įstaigų tinklapiais“, – sako R. Popovienė.

Susiję straipsniai

Close