Socialdemokratai siūlo: nediskriminuoti pagal gyvenamąją vietą, teikiant valstybės paramą pirmajam būstui

Socialdemokratai siūlo: nediskriminuoti pagal gyvenamąją vietą, teikiant valstybės paramą pirmajam būstui

Socialdemokratai užregistravo Pridetinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo projektą, siekiant, kad valstybės parama perkantiems pirmąjį būstą būtų skirta, taikant PVM lengvatą, netaikant jokių gyvenamosios vietos apribojimų. Pritaikius 5 proc. PVM tarifą, būstas atpigtų maždaug 16 procentų. Tai yra tiek, kiek vidutiniškai turi sumokėti pradinio įnašo būsto pirkėjai.

Valstybės parama jaunoms šeimoms, norinčioms įsigyti savo būstą, buvo įvardyta kaip viena iš idėjų Lietuvai, kurią palaikė daugybė Lietuvos žmonių. Į tai reaguodama, vyriausybė prakalbo apie galimą paramą įsigyjantiems būstą, išimtimi paskelbdama Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių miestus. Tai reiškia, kad jauni žmonės būtų diskriminuojami pagal gyvenamąją vietą.

Kita vertus, tie, kurie ryžtųsi priimti valstybės paramą ir pirkti būstą mažesniuose miestuose, taptų savotiškais įkaitais: įsipareigotų bankui, žinodami, kad darbo vietos ir pakankamo atlyginimo garantijos mažesniuose miestuose nėra didelės.

„Vyriausybės siūlymuose kalbama apie paramą šeimoms, o ne jauniems žmonėms. Todėl valstybė diskriminuotų jaunus žmones ne tik pagal gyvenamąją vietą, bet ir pagal šeimyninį statusą. Kodėl valstybės paramos netektų jaunas žmogus, jeigu jis vienišas, arba, pavyzdžiui, vaikus augina vienas ar yra nesusituokusi pora?“, – klausia Seimo narė Rasa Budbergytė.

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos nariai Rasa Budbergytė ir Juozas Olekas siūlo įtvirtinti įstatymo pataisą, kuria visiems asmenis iki 30 metų,  perkantiems pirmąjį būstą, būtų taikomas lengvatinis 5 proc. PVM tarifas.

„Kalbėdami apie idėją Lietuvai, – suteikti jaunoms šeimoms paramą įsigyjant būstą, – žmonės tikrai įsivaizdavo tai, kaip priemonę sustabdyti emigraciją. Vyriausybė tą idėją iškreipia, jauniems žmonėms nepalieka pasirinkimo. Mūsų siūloma pataisa galėtų tapti paskata jauniems medikams, mokytojams, kitiems specialistams likti Lietuvoje – gyventi, dirbti ir kurti šeimas,“ – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

Kitose valstybėse, pavyzdžiui Švedijoje, parama piliečių būsto įsigijimui teikiama, nenurodant, kur jis turi gyventi.

 

Close