Gintautas Paluckas apie vykstančius pokyčius

Gintautas Paluckas apie vykstančius pokyčius

Noriu papasakoti apie mūsų organizacijoje vykstančius pokyčius, kurie didžiajai Jūsų daliai dar nejuntami ir nematomi.  Kaip lietuviška žiema traukiasi labai nenoromis ir pavasariui sunkiai užleidžia kelią, taip ir mūsų pastangos žingsnis po žingsnio nelengvai, bet stumia mus pirmyn. Apie tai aš ir noriu papasakoti bei pasitarti su Jumis.

Mano tikslas – informuoti apie įvykių eigą ir pažangą kuo dažniau, kad būtumėte žinantys, kad galėčiau išgirsti Jūsų nuomonę: visokią, kokia ji bebūtų.

Šiuo metu esame suradę pagrindinius partnerius, su kuriais dirbsime keičiant kai kuriuos mūsų bendruomenės darbo modelius. Tai labai svarbu artėjant rinkimams, mat, kad įtikintume Lietuvos žmones savo pokyčiu, pirmiausia turime padaryti namų darbus bei pasikeisti patys.

Kurį laiką jau dirbame su viena geriausių strategių, padedančia auginti organizacijas bei vesti jas per strateginių pokyčių labirintus. Mums padeda media agentūra, teikianti rekomendacijas ir atliekanti konkurencinės aplinkos analizę, bei reklamos agentūra, kuri padės mūsų idėjas visuomenei pateikti suprantamai. Suburtą komandą galiu drąsiai vadinti profesionalais. Tačiau net ir jų laukia nemenkas iššūkis.

Mūsų bendruomenė yra labai stipri ir glaudi, turime tiek puikių žmonių. Įsitikinu tuo kaskart bendraudamas su Jumis. Tačiau yra dalykų, kurių mums trūksta. Pavyzdžiui, aiškiai mūsų pačių įvardinto ir kiekvienam partijos nariui suprantamo pagrindinio tikslo, kodėl mes esame politikoje, koks mūsų, kaip politinės organizacijos, egzistavimo pagrindas, kodėl vadinamės socialdemokratais.

Šiuolaikiniame pasaulyje politinės partijos, įvairūs judėjimai, verslo organizacijos nebegali egzistuoti pateikdamos visuomenei tik pavienes, fragmentuotas idėjas ir ragindamos suteikti pasitikėjimo kreditą. Būtina atsisukti į ilgalaikius visuomenės lūkesčius, pademonstruoti savo unikalumą, mąstyti plačiai.

Tam būtinas pamatas, kuris organizacijų vadyboje angliškai vadinamas „Massive Transformative Purpose“. Lietuviškai pavadinčiau jį pagrindine idėja, kodėl mes egzistuojame ir kokio pokyčio mus supančiame pasaulyje siekiame. Itin svarbu, kad šį tikslą suprastų ir jaustų kiekvienas mūsų organizacijos narys. Deja, per dažnai tarp mūsų girdžiu nuomonę, jog partijos pagrindinis tikslas – laimėti rinkimus. Tačiau kaip toks tikslas gali sutelkti tuos mūsų narius, kurie nedalyvauja rinkimų sąrašuose ar nepretenduoja į kokias nors pareigas? Kaip toks tikslas gali sutelkti visuomenę palaikyti socialdemokratus, jei mūsų egzistencija yra savitikslė ir nenukreipta į visuomenės gerovės kūrimą?

Jau keletą savaičių nedidelės bičiulių grupės „smegenų šturmo“ metodu mėgina iš mūsų vertybių nukalti pagrindinę, organizaciją apibrėžiančią ir mūsų bendruomenę įkvepiančią idėją. Šiame procese prireiks ir Jūsų indėlio, todėl tikiuosi Jūsų geranoriškumo ir nuoširdžios pagalbos.

Aiškiai apibrėžtas tikslas bus atiduotas reklamos agentūrai, kad taptų patrauklesnis akiai ir ausiai. Tačiau jau dabar aišku, jog jį sudarys keletas kategorijų.

Pirma, norime kalbėti apie tikrai lygias, realias galimybes kiekvienam mūsų piliečiui, nepriklausomai nuo tėvų turto ar išsimokslinimo lygmens, nepaisant miesto ar kaimo, kuriame žmogus gimė. Norime, kad piliečiai nesusidurtų su „stiklinėmis lubomis“, kurios dabar lemia, jog aukščiau bambos neiššoksi. O juk šuolio aukštis turi priklausyti nuo asmens ambicijos, pastangų ir gebėjimų, ne nuo „lubų“.

Antra, norime išryškinti bendrumo ir tarpusavio pasitikėimo svarbą mūsų visuomenei. Mes esame ta politinė jėga, kuri tikrai suvokia bendro veikimo svarbą kiekvienam piliečiui – belieka tik patraukliai ją pateikti Lietuvos visuomenei, kuri pavargo nuo vienišumo jausmo kasdienybėje ir aiškiai nori bendradarbiavimo. Nori, tik dar šiek tiek baiminasi, nes neturi bendro veikimo įpročio. Mes turime paskatinti šiuos pokyčius.

Trečia, mums itin svarbu pabrėžti nešališką ir teisingą valdymą, kai valstybei visi piliečiai lygūs: už kiekvieną puikų darbą, idėją ar iniciatyvą, Lietuvos piliečiui turi būti atsilyginama, už kiekvieną blogą – atseikėjama nepriklausomai nuo asmens įtakos, turto ar pažinčių. Ne pažintys turi lemti žmogaus perpsektyvas Lietuvoje, o gebėjimai. Tokia svajonė yra visai reali, reikia tik truputį pasistengti.

Galiausiai, būtina pažvelgti į ateitį ir kalbėti apie atsakingą vystymąsi technologijų amžiuje. Visas pasaulis yra prie slenksčio, kai technologijos keičia arba papildo žmogaus veiklą ar net patį žmogų. Tai didelis iššūkis: viena vertus, egzistuoja reali tikimybė, jog kai kurių profesijų žmonių nebereikės, antra vertus, dėl technologijų vystymosi pasaulyje gali rastis dar didesnė nelygybė, ne turto ar pajamų, o biologinė. Ne tokioje jau tolimoje ateityje teks spręsti šiandien dar tik fantastiniuose kino filmuose matomus bioetikos klausimus. Žmogus technologinės pažangos pagalba ima lenkti gamtą ir laužyti jos sąlygotus ribotumus. Tame slypi tiek pavojai, tiek galimybės. Būtent socialdemokratai turi galvoti, kaip atsakyti į šiuos iššūkius, todėl diskusijos būtinos jau dabar. Ir diskutuoti reikia ne tik mūsų organizacijoje, bet ir visuomenėje.

Pagrindinis mūsų egzistavimo pagrindas ir ką tik aptarti 3+1 tikslai, apibrėžiantys mus kaip visuomenės variklį, ateityje nusakys  konkrečius veiksmus, ką mes darysime sveikatos sektoriuje, švietime, kultūroje, socialinėje politikoje.

Tačiau net ir gražiausi tikslai nebus įgyvendinti, jei mūsų organizacijos veiklos mechanizmai veiks senoviškai. Esame didelė, bet lėta ir nelanksti partija. Nespėjame tinkamai reaguoti į besikeičiančias aplinkybes. Naujos idėjos, sumanymai ir žmonės stringa dirbtinių ir neefektyvių struktūrų pinklėse. Skaitmeninio pasaulio technologijos mums vis dar išlieka paslaptimi, o galimybės neišnaudojamos.

Mano tikslas – „išvalyti“ kelią kiekvieno partijos nario naujoms idėjoms, sukurti galimybę kilti politinės karjeros kopėčiomis gabiems žmonėms, o politinės karjeros nesiekiantiems - pajusti prasmę per bendrystę ir organizacijos pasiekimus.

Tam turėsime iš naujo apsibrėžti ne ideologines, o mūsų bendruomenės sugyvenimo vertybes, taisykles ir kultūrą. Pergalvoti ir apsispręsti koks veiklos organizavimo modelis mums tinka labiausiai ir leistų įgyvendinti siekiamus tikslus.

Pastaruosius keletą mėnesių analizuojame ir mėginame mūsų partijos specifikai adaptuoti organizacijų vadybos terminais vadinamą „ExO“ arba eksponentinės organizacijos modelį. Šis vadybos modelis pasižymi lankstumu, imlumu naujoms idėjoms ir eksperimentams, galimybe bet kuriam nariui „išstumti“ savo siūlymus į pačią organizacijos viršūnę.

Šis darbas – keistis pačiam ir būti pokyčių varikliu visuomenėje – yra nelengvas, bet mes jį įveiksime. Juk socialdemokratai visais laikais drąsiai stovėjo pokyčių priekyje.

Kviečiu visus susitelkti ir atverti galvas bei širdis naujoms idėjoms bei pokyčiams!

Nuoširdžiai Jūsų,

Gintautas Paluckas

Close