G. Paluckas: siūloma grįžti į natūrinių mainų laikus

G. Paluckas: siūloma grįžti į natūrinių mainų laikus

Seime svarstoma iniciatyva leisti darbdaviams ketvirtadalį atlyginimo be mokesčių skirti bet kokiai darbuotojų norimai veiklai – tūpsnis verslui, kuris ligi šiol pelnu su darbuotojais dalijasi nenoriai. Socialdemokratai siūlo elgtis priešingai: jei įmonės tikrai nori pasirūpinti darbuotojais, dalį savo pelno galėtų nukreipti į profesinius pensijų fondus.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad keli liberalai, teikdami tokias iniciatyvas, siūlo grąžinti natūrinius mainus.

„Grįžtame atgal į Viduramžius? Jeigu jų tikslas yra dar kartą praturtinti savininkus darbuotojų sąskaita, sveikinu, pasiūlytas reguliavimas tai ir padarys. Bet jeigu mes ieškome sąžiningesnio pelno paskirstymo, algos mokėjimas konservais ir dar „nusukant“ nuo valstybės mokesčius duos priešingą rezultatą“, - vertina G. Paluckas.

Anot G. Palucko, toks pasiūlymas silpnintų valstybės galimybes ir didintų darbuotojų nesaugumą. Pasak LSDP pirmininko, turėtume diskutuoti, kaip paskirstyti sukurtą vertę. Be darbo užmokesčio tai padaryti galima, pavyzdžiui, dalinantis pelnu ar akcijomis.

„Dalis pelno, pavyzdžiui, 5 proc. gali būti nukreipiami į tam tikrą pensijų fondą, kurį valdytų valstybė kartu su profesinėmis sąjungomis, ir jie būtų paskirstyti į individualias dirbančiųjų sąskaitas proporcingai pagal darbo užmokestį toje įmonėje“, - siūlo G. Paluckas.

Dar tolesnis žingsnis, pasak jo, būtų tuos 5 proc., ta verte, akcijų dalimi perleisti darbuotojams, paskirstant jas pagal darbo užmokestį. „Sudėjus tam tikrus saugiklius, įtraukus darbuotojus ir į įmonės valdymą ir į kapitalą efektas būtų didesnis, ir būtų galima net nebekalbėti apie tokius dalykus, kad darbuotojai tingi, produktyvumas mažas. Čia yra progresas nuo pilietinės demokratijos pereinant prie ekonominės demokratijos“, - sako LSDP pirmininkas.

Įstatymą, kuris darbdaviams leistų ketvirtadalį algos be mokesčių skirti darbuotojų norimai veiklai, pavyzdžiui, laidotuvėms, vestuvėms, būsto paskoloms ar vaistams ir pan., pateikė trys liberalai.

Susiję straipsniai

Close