Dėl užterštų marių reikalaujame ir ministro, ir aplinkosaugininkų atsakomybės

Dėl užterštų marių reikalaujame ir ministro, ir aplinkosaugininkų atsakomybės

Atskleistas skandalingas taršos atvejis, kad AB „Grigeo Lietuva“ beveik visas atliekas leido tiesiai į Kuršių marias. Socialdemokratų manymu, tai rodo ne tik verslo įmonės cinišką pelno siekimo interesų priešpastatymą prieš visus kitus – gamtos apsaugos ir gyventojų sveikatos poreikius, bet taip pat aplinkos apsaugos sistemos spragas.

Panašu, kad „valstiečių“ reformos kvepia kaip tos užterštos Kuršių marios.

„Nematau pagrindo Aplinkos apsaugos ministrui džiūgauti dėl pagaliau pavykusios operacijos, nes metų metus Klaipėdos gyventojai buvo priversti gyventi smarvėje, jų skundai likdavo be atsakymų. Marios buvo baisiai teršiamos. O tuo tarpu valdančiųjų reformuojama aplinkosaugos sistema nesugebėjo rasti ir nustatyti tokio, kaip paaiškėjo, milžiniško masto taršos. Panašu, kad „valstiečių“ reformos kvepia kaip tos užterštos Kuršių marios“, - sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Kontrolės spragų tokiems milžiniškiems ir smulkesniems pažeidimams gali būti ir kur kas daugiau.

Socialdemokratai reikalauja aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos prisiimti atsakomybę dėl Kuršių marių taršos ir aplinkos apsaugos sistemos negebėjimo efektyviai kontroliuoti aplinkos taršos atvejų.

„Toks žalos gamtai ir žmonėms mastas tikrai reikalauja ne tik atitinkamai nubausti įmonę ir išieškoti iš jos atlyginti žalą, bet, akivaizdu, kad tai yra ir tiesioginė aplinkos ministro atsakomybė, jeigu aplinkosaugos sistema nepajėgi užtikrinti taršos kontrolės ir monitoringo. Jeigu tokie nevalytų atliekų kiekiai – šimtai tūkstančių tonų - galėjo būti pilami tiesiai į marias, nuodyti gamtą ir žmones, vadinasi, kontrolės spragų tokiems milžiniškiems ir smulkesniems pažeidimams gali būti ir kur kas daugiau“, - teigia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Pastaruoju metu ne pirmas atvejis, kai gyventojai kenčia ir skundžiasi dėl teršalų, dažnai pavojingų jų sveikatai ir gamtai, o aplinkosaugininkų ir aplinkos ministro reakcija kelia abejonių. Taip nutiko ir per padangų perdirbimo gamyklos gaisrą Alytuje, kurio pasekmės krašto gyventojams, ugniagesiams, gamtai tebeskaičiuojamos. Dabar dėl neįmanomos smarvės nuolat skundėsi klaipėdiečiai, tačiau taršos šaltinis taip ir nebuvo įvardintas.

Ar šiuo atveju aplinkosaugininkai nebuvo susiję su verslu, ar nepadėjo dangstyti teršėjų?

„Šiuo atveju stebina aplinkosaugininkų neveiklumas, kai tiek laiko Klaipėdoje nesugebėta nustatyti smarvės ir taršos šaltinio. Panašu, kad aplinkosaugininkai kartais irgi veikia kažkokių interesų rate. Prokurorai turėtų ištirti ne tik, kokią žalą Klaipėdoje padarė įmonė „Grigeo“, bet, ar šiuo atveju aplinkosaugininkai nebuvo susiję su verslu, ar nepadėjo dangstyti teršėjų,“ – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnės pavaduotojas Linas Balsys.

Susiję straipsniai

Close